Jdi na obsah Jdi na menu

Symboly sboru

3. 5. 2013

Symboly ostrostřeleckého sboru

Prapor 1913/2014
    Rekonstrukce posledního praporu (v pořadí pátý), který byl vysvěcený olomouckým arcibiskupem kardinálem Františkem Salvatorem Bauerem v květnu 1913. Do dnešního dne se nám nepodařilo tento poslední prapor objevit. Rekonstrukce vychází z dobové fotografie a popisu z katalogu arcibiskupského muzea.

prapor-navrh1.jpg


 

prapor-navrh2.jpg

Nový prapor, který sboru daroval velitel ostrostřelců, senátor Mgr. Miloš Malý bude slavnostně posvěcen 21.6.2014.
  Uniforma 
     Slavnostní uniforma střelců, popis z posledních stanov z roku 1903. Vojenský kabátec z tmavozeleného sukna podšitého tmavou látkou, s řadou šesti hladkých žlutých zapínacích knoflíků, se stojatým límcem, nárameníky, žlutozelenou šňůrou s poutkem na zapínání a výložkami z černého sametu se zlatými okraji na límci. V zadu na šosech s řadou šesti knoflíků. Na levém rukávu byly přišity podle délky služby vždy za pět let zelenožluté hedvábné stužky.
     Plášť byl z tmavozeleného sukna se žlutými knoflíky s černým lemováním a černými nákrčníky. 
     Kalhoty byly zhotoveny z černé látky se zlatými lampasy obšitými zeleným suknem u mužstva 2,5 a u důstojníků 8 centymetrů širokými.  
     Klobouk plstěný černý se zlatým prímkem a s chcholem z tmavě zeleného kohoutího peří jako u c. a k. úředníků. Vpředu i vzadu ozdobený rozetou s iniciálami K.S. 
    Třapce na šavli byly zhotoveny ze zeleno-žlutého hedvábí, u důstojníků zeleno-zlatého s vyšitým zemským znakem na jedné a písmeny K.S. na druhé straně.
    Šerpa byla zhotovena ze zeleno-žlutého hedvábí se stejnobarevným třapením a s týmiž odznaky na úzké straně jako třapce.
    Součástí uniformy byly i bílé rukavice z prací kůže.
Hudebníci měli stejné uniformy, jen měli na klobouku bílé peří a lyru na výložkách kabátce. 
    Kromě slavnostní uniformy měli střelci ještě obleky s náležitými odznaky a vysokou tmavou čepici (zvanou čáko) se zelenožlutou hedvábnou šňůrou a rozetou s iniciálami K.S.