Jdi na obsah Jdi na menu

Socha z Květné zahrady a její souvislost s ostrostřelci

21. 2. 2015

    Zajímavý osud jedné sochy

    Socha která v minulosti stávala před ostrostřeleckou střelnicí pocházela z Květné zahrady, v současné době je zpátky v Květné zahradě. Její osud byl zajímavý, jak uvádí dobový dokument, který sepsal Alois Richtera archivář z kroměřížského zámku, cituji:

    V Květné zahradě stávaly sochy, které zosobňovaly jednotlivá odvětví (myslivec, lovec) a znázorňovaly čtyři tehdy známé díly světa. Myslivec - Evropu, černoch- Afriku, indián - Ameriku, lučišník - Asii.
     Dvě z těchto soch byly arcibiskupem kardinálem Rudolfem darovány Kroměřížskému ostrostřeleckému sboru a stávaly před střelnicí (na Oskoli). Když tuto koupil Sokol (v roce 1907), byla jedna z nich prodána do Bystřice pod Hostýnem zvěčnělému portretistovi Ondruškovi, kde stojí (stála) před jeho, dnes již prodanou vilou. Ostatní jsou nezvěstny. Možno-li podle zevnějšku těchto soch usozovat na ostatní, měly tyto sochy ve svých podstavcích zapuštěna velká železná oka ve tvaru O, což by poukazovalo na to, že do nich bývaly kdysi zasouvány pochodně spodním koncem. Nelze ovšem s jistotou tvrdit, že by to bylo jejich původní zařízení. Je možno, že ku dvěma sochám darovaným ostrostřelcům byla oka pořízena později, když sochy sloužily jako světlonoši u vchodu do střelnice. Tolik citace.

Jak se mi podařilo zjistit od jiných osob, oka údajně sloužila pro zasunutí žerdě praporu, takže sochy mohly sloužit i jako podstavec pro prapor.  socha-kvetna.jpg
Unikátní fotografie sochy v Bystřici pod Hostýnem před Ondruškovou vilou.
rudolf-habsburg-olmuetz.jpg
Arcibiskup kardinál Rudolf Jan Habsburský (1788-1831), který byl jmenován arcibiskupem olomouckým v roce 1819 a posléze kardinálem, působil do roku 1831. Lze tedy soudit, že k darování soch ostrostřeleckému sboru mohlo dojít v letech 1820-1830.